Kościół Najświętszej Maryi Panny al Pascolo cz. 3

kosciol-19Skołatany pracą i kłopotami, po trzydziestoletnim tułactwie umarł w Rzymie i został pochowany na cmentarzu. Archiwum jakie było przy prokuratorii a składające się z XVIII tomów bardzo grubych in folio przeniesiono do Propagandy. Są tam ciekawe rzeczy, bo sami z niego korzystaliśmy.

Z polskich pamiątek należy zapisać: ozdoby wielkiego ołtarza sprawione kosztem książąt Czartoryskich, co potwierdzają ich herby rodzinne tam umieszczone i trzy polskie pomniki:

1. Na posadzce w środku kościoła jest duży kamień z napisem zatartym w połowie; napis łaciński znaczy: „D. O. M. Rafałowi Korsakowi, Arcybiskupowi Kijowskiemu i Halickiemu, który od Zygmunta III Króla Polskiego do Stolicy świętej Apostolskiej w ważnych sprawach i w sprawie błogosławionego Józefata Kuncewicza, Arcybiskupa Płockiego wysłany został, dopełniwszy gorliwie poselstwa swego, Kościół … (dalej zatarte) Zmarł 10 Grudnia 1642″. 2. Pomnik na posadzce z boku, napis po łacinie: „D. O. M. Tu spoczywa w pokoju Marianna Charzewska, Polka, niewiasta słynna z czystości obyczajów, gorącej wiary i z gospodarności. Przeżywszy lat 10, po długiej chorobie z zadziwiająco wesołym umysłem zmarła dnia 29 Października, 1802 roku“. 3. Obok ołtarza ś. Jozafata jest małe mauzoleum rzeźbione, a na nim napis łaciński: „Juliuszowi Miszewskiemu, malarzowi, polakowi, wskutek nieszczęśliwego wypadku w Subiaco dnia 21 Lipca, 1824 roku zmarłemu, żałośni przyjaciele w roku 1827 położyli. Są tu pochowani, lecz nie mają pomników: O. Jordan Mickiewicz, żył łat 90 zmarł 1827 roku dnia 6 Stycznia i O. Wilczyński z Połocka. Obaj ostatni prokuratorowie zakonu Bazylianów. Obecnie kościół ten należy do Propagandy i nim zarządzą księża włoscy. Ołtarz wielki rysował Barigioni. Świętego Bazylego w ołtarzu i śś. Sergiusza i Bacha malował Sztern. O. Dąbrowski ofiarował obraz św. Jozefata i ładny srebrny relikwiarz z jego relikwiami do Katedry Krakowskiej na Wawelu.

Comments

 1. Podroznik:

  To Cię zainteresuje:

  stalowe hale
  szyby prysznicowe na zamówienie
  tartak w mazowieckiem
  taxi gdansk
  Temperamento Gabriela Sabatini
  tłumacz hiszpańskiego wrocław
  trawy w ogrodzie aranżacje
  trumny do kremacji
  tuba na pędzle
  twardościomierz przenośny