Kościół Najświętszej Maryi Panny sopra Minerva cz. 4

kosciol-8Obok jest pomnik Józefa Szymanowskiego, generała wojsk polskich z 1831 roku; następnie prostego gwardzisty miejskiego w armii Piusa IX. Dwadzieścia kilka lat stale mieszkał w Rzymie i tak był szanowanym i kochanym przez Rzymian, że w każdym prawie domu rzymskim musiano mieć staloryt przedstawiający go jako prostego żołnierza. Kiedy szedł na wartę na Kwirynał do papieskiego pałacu lub wracał do domu to kilka tysięcy osób odprowadzało go i bilo oklaski wołając. Żył jak prawdziwy chrześcijanin i jako taki umarł w dniu 15 stycznia 1867 roku; pochowany jest w grobach w tutejszym kościele.

W grobach pod kościołem pochowany jest X. Manastyrski, biskup przemyski, zmarły w grudniu roku 1869 w czasie Watykańskiego Soboru. Wyszedłszy z kaplicy, po prawej stronie widzimy ołtarzyk świętego Jacka, obraz malował Oktaiciusz Lioni, Padewczyk. 3. świętego Piusa V, obraz malował Baldi. W ołtarzu jest złożone ciało świętej Wiktori. 4. Świętego Jakuba, obraz szkoły florenckiej. 5. Giustiniani, obraz świętego Wincentego Fer. malował B. Castelli.

6. Maffei, statuę świętego Sebastiana, stojącą po prawej stronie ołtarza rzeźbił Mino da Fiezole. 7. Naro, jest tu cudowny obraz Najświętszej Maryi Panny pod wezwaniem Pocieszycielki Utrapionych. 8. Maccarini, ś. Magdaleny, obraz szkoły florenckiej.

Zakrystia. W ołtarzu, jaki się tu znajduje, jest obraz Pana Jezusa Ukrzyżowanego, malowany przez Andrzeja Sacchi. Za tym ołtarzem jest kaplica ozdobiona starymi malowaniami przez Piotra Perugino. Tę kapliczkę stanowi cela, w której umarła święta Katarzyna Sen. (1380 r.), a przeniesiona tutaj staraniem kard. Ant. Barberiui. W zakrystii ponad drzwiami, Speranza wymalował Konklawe, jakie się tu odbyło przy obiorze Eugeniusza IV w roku 1431. Również i Mikołaj V w roku 1447 był tutaj wybranym na papieża.

Comments

 1. Podroznik:

  To Cię zainteresuje:

  lombard online
  piaskowanie materiałów
  piercing kraków
  Pierwsze kroki w psychoterapii
  piłka ciśnieniowa do tenisa
  piórko do makijażu permanentnego
  plantacja żywych choinek
  Płonnik pospolity
  płytki łazienkowe czarne
  podesty spawacza