Kościół Najświętszej Maryi Panny sopra Minerva cz. 5

kosciol-9Przy tym kościele był wspaniały klasztor oo. Dominikanów, dzisiaj już zrujnowany przez rząd piemoncki. W pierwszym klaustrum były freski, przedstawiające różne sceny z życia Najświętszej Maryi Panny, bitwę pod Lepantem, świętego Dominika oraz parę pomników z XV wieku.

W klasztorze tym mieszkał sekretarz Kongregacyi Indexu, a był nim zawsze jeden z tutejszych zakonników i tutaj odbywały się posiedzenia tejże kongregacyi. Obok zakrystii są drzwi i schody prowadzące do Biblioteki Kasanateńskiej, jednej z największych po Watykańskiej. Założył ją kardynał Hieronim. Casanata, neapolitańczyk, oddał Dominikanom, opatrzył w dochody przeznaczone na utrzymanie i pomnażanie księgozbioru z warunkiem, aby była otwartą dla publicznego użytku.

Sale urządził Karol Fontana. Statuę uczonego kardynała Casanata, umieszczoną w głębi sali, rzeźbił Legros. Książek jest do 150,000, rękopisów kilka tysięcy i również kilkotysięczny zbiór rycin. Pomiędzy manuskryptami jest jeden zasługujący na szczególniejszą uwagę, to jest Biblia zwana Chiriograjia (pomiędzy rękopisem i drukiem trzyma środek). Urządzenie spisu i obsługa jest wyborna. To też zawsze pełno jest osób korzystających z tak bogatego zbioru. Biblioteka otwarta codziennie z wyjątkiem świąt, od godz. 8 -11 i przed wieczorem przez 3 godziny. Popołudniowy czas zmienia się stosownie do pory roku. To tylko można oznaczyć, że zamykają ten księgozbiór na godzinę przed „Ave Maria” (Anioł Pański).

Comments

 1. Podroznik:

  To Cię zainteresuje:

  skup elektronarzędzi lombard
  podłączenie kotła gazowego warszawa
  Podłoga laminowana Warszawa
  Podłoga tarasowa Warszawa
  podział majątku adwokat warszawa
  polscy producenci rajstop dla dzieci
  polski producent odzieży dziecięcej
  pomoc w czyszczeniu biura
  Pompy monośrubowe
  Pompy perystaltyczne