Trzy krainy Algierii cz. 12

I właśnie ten piasek, który w naszym wyobrażeniu jest przyczyną nieurodzajności pustyni, jest wręcz odwrotnie miłościwą powłoką, która grubą warstwą ochrania wody od prażącego słońca, od parowania i pozwala im płynąć daleko. Widać to najwyborniej w tych częściach Sahary, które tak nisko są położone jak w południowej części Tunisu, gdzie wody wskutek tego zbierają się aż na jej powierzchni, tworząc podobnie jak w stepowej wyżynie szoty, których słone wody są najmniej sposobne do utrzymania żywizny.

Oczywiście, że bieg wód podziemnych zależny jest całkowicie od skalistego podłoża, po którym płyną; ponieważ zaś jego naturalne pochylenie zwraca się ku południowi pustyni, przeto w tym kierunku płyną tam wody Atlasowe. Płyną raz zaledwie o parę metrów pod ziemią, to już głębiej, nieraz nawet w bardzo znacznych głębokościach.

Tam, gdzie znajdują się tuż pod powierzchnią, w dolinach widać tę wadis nieraz nic po zagłębieniu, którą tworzy, ale po tym, że pokryta jest roślinnością, czerpiącą właśnie swą wodę z płytko zaskórnego strumienia. I w ogóle roślinność naturalna, porastająca bez pomocy rąk ludzkich, rozwija się w miarę i w stosunku do ilości wody, którą w Danem miejscu spotyka.

Comments

 1. Podroznik:

  To Cię zainteresuje:

  Dania obiadowe dla firm Warszawa
  Densytometr skanujący
  dermatolog Łódź
  dermatolog wilanów
  designerskie meble dla dzieci Warszawa i nowoczesne meble do salonu
  designerskie rifly
  Deski Dębowe
  Detoksykacja alkoholowa i odwyk alkoholowy
  dobry chleb na zakwasie
  domy na sprzedaż okolice krakowa