Trzy krainy Algierii cz. 17

Ludność ich skupiająca się nieraz w rozległe i malownicze miasta, jest pochodzenia już to arabskiego, już to berberskiego, ale często tak skrzyżowana z murzynami, że metysi ci tylko językiem i obyczajem przypominają swe pochodzenie białej rasy.

Taką jest w najgrubszych zarysach algierska Sahara i taką pozostanie. Owe bowiem projekta utworzenia wewnątrz Afryki nowego „śródziemnego” morza wobec ściśle naukowych badań i obliczeń, rozwiały się nieledwo w zupełności.

Rzecz jest powszechnie znaną, bo właśnie w ostatnich kilku latach rozwinęła się na tym polu szeroka dyskusja, mająca za podstawę znaczną literaturę, nagromadzoną od ostatnich lat czterdziestu. Przypomnę więc kwestię w najkrótszych rysach.

W południowym Tunisie na wysokości zatoki Gabes ku zachodowi, a w głąb Sahary, aż do departamentu Konstantyny ku Biskrze, która jest dziś ostatnią stacją południowej kolei Konstantyna-Biskra, ciągnie się się szereg szotów czyli słonych jezior. Już w roku 1845 przekonano się, że niektóre z nich leżą poniżej poziomu morza, i wyobrażano sobie, że podobnie zachowują się sąsiednie przestrzenie Sahary, że dość będzie przebić niewielki przesmyk między wybrzeżem morskim niedaleko Gabes a najbliższym szotem, żeby wody Śródziemnego morza wtargnęły w głąb Sahary.

Comments

 1. Podroznik:

  To Cię zainteresuje:

  Jastarnia kwatery – pokoje gościnne
  Jastarnia noclegi – kwatery i pokoje
  kadry i płace olsztyn
  kalibracja kluczy dynamometrycznych
  kalibratory monitorów
  kamery z oświetlaczem podczerwieni
  kamerzysta na wesele poznań
  kamienne okładziny ścienne
  kamień dekoracyjny stones
  kamień na ścianę w salonie