Trzy krainy Algierii cz. 9

Zresztą, nie jest step pustkowiem, na które tylko koczujący Arab lub zbieracz halfy się zapuszcza. Od czasu do czasu, wprawdzie w ogromnych odległościach, spotyka się i tu miasta, zamieszkane jednakże przeważnie przez tubylców.

Za wyżyną stepową i wielkim Atlasem, który na wschodzie tworzy wyniosłe szczyty, a ku zachodowi zniża się coraz bardziej w pagórki, spotyka się Saharę. To już świat nie tylko inny od stepu, ale który można przeciwstawić razem i pomorzu; tu bowiem kończy się kraina Śródziemnego morza, a rozpoczyna kraj bez deszczów.

To powszechne wyobrażenie, że pustynia ta jest pozbawiona deszczów, jest prawdziwe. Czasem przez ciąg lat czterech, dziewięciu, a nawet i dłużej, ani jedna kropla wody nie spada na spieczoną powierzchnię ziemi. Tylko słońce ogniste, gorące, nie spotykające żadnych przeszkód w suchym powietrzu, praży ją bezustannie. Latem w dzień bywa często do 40, nocą tylko 20 stopni, a te wahania się ciepłoty w ciągu doby mogą być jeszcze znaczniejsze, wynosić nawet przeszło 40 stopni. Co chce żyć tutaj: roślina, zwierzę, czy człowiek, musi to wytrzymać. Musi wytrzymać powietrze, na szczęście nie tylko gorące, ale znośniejsze, bo suche.

Comments

 1. Podroznik:

  To Cię zainteresuje:

  Automatyczne ustawianie kałamarza
  badania hałasu
  badanie hałasu
  badanie nasienia Warszawa
  bariery chodnikowe
  bateria bidetowa
  beczki ogrodowe
  biura rachunkowe poznań
  biuro księgowe swarzędz
  biuro księgowe wawer