Najsłynniejsza z Białych Dam – zamek W Kórniku cz. 1

zamek-w-kurnikuJest najsłynniejszą polską zjawą. Opowieści o Białej Damie z Kórnika krążą od bez mała dwustu lat nie tylko po tym niedużym pod poznańskim miasteczku, ale rozeszły się szerokim echem po całym kraju. Niemal każda wycieczka zwiedzająca Wielkopolskę ma na swoim szlaku pałac kórnicki. Trzeba przecież zobaczyć na własne oczy ów niezwykły portret, który podobno nocą ożywa…

Są o tym głęboko przekonani kolejni kustosze i pracownicy zamku-muzeum. O zjawie mówią też inni świadkowie, widujący białą postać snującą się po parkowych alejkach. Nie jest natomiast pewne, czy czeka tam na nią – o czym wieść niesie -tajemniczy rycerz na koniu, w którego towarzystwie wędruje wśród starych drzew i kwiatowych gazonów.

hale namiotowe montaż

PERŁA WIELKOPOLSKI
Zamek w Kórniku został wzniesiony w 1426 r. przez Mikołaja Górkę, a jego przebudowy w stylu renesansowym dokonał ostatni męski potomek rodu, Stanisław. W XVII w. dobra kórnickie przeszły w ręce Działyńskich. Teofila Działyńska-Potulicka nadała budowli cechy późnobarokowe, zaś Tytus Działyński – neogotyckie.

Biała Dama wydaje się spokojna. Nie załamuje rąk, nie zawodzi, a więc nie jest duchem pokutującym, szukającym zemsty lub sprawiedliwości – w odróżnieniu od większości tego typu zjaw. Przechadza się niczym pani pilnująca swoich włości, zresztą czyniła i za życia. Bo kórnicka Biała Dama to nikt inny, jak jedna z najznaczniejszych postaci XVTI-wiecznej Wielkopolski – Teofila z Działyńskich Szołdrska-Potulicka. Urodziła się w roku 1714, w niespełna czterdzieści lat po objęciu dóbr kórnickich przez ród Działyńskich. Była kobietą niepospolitą, zafascynowaną nowymi prądami umysłowymi i artystycznymi, przenikającymi ówczesną Europę. Dwukrotnie, acz niezbyt szczęśliwie, wychodziła za mąż. Z pierwszego związku narodził się syn, Feliks Szołdrski, późniejszy dziedzic Kórnika.

hale namiotowe montaż